Prawo spadkowe

Prawo spadkowe

Spadek, zachowek, testament, darowizna

Mamy świadomość, że sprawy spadkowe należą do jednych z najtrudniejszych. W obliczu śmierci bliskiej osoby niełatwo zadbać o swoje sprawy majątkowe, tym bardziej, jeżeli wymagają one podjęcia szeregu czynności, często skomplikowanych i niezrozumiałych.
W sprawach spadkowych warto skorzystać z pomocy Kancelarii Res Cogitans, której doświadczeni prawnicy poprowadzą Klienta przez zawiłości prawne, zajmując się wszelkimi niezbędnymi formalnościami.

Udzielając wsparcia w sprawach spadkowych, oferujemy porady prawne oraz zastępstwo procesowe w następujących obszarach:

 • stwierdzenie nabycia spadku,
 • dział spadku,
 • zachowek,
 • unieważnienie testamentu,
 • przyjęcie i odrzucenie spadku,
 • odpowiedzialność za długi spadkowe,
 • darowizny za życia.

Prawo spadkowe normuje skutki w sferze prawa związane ze śmiercią osoby fizycznej. Śmierć bowiem nie wiąże się z wygaśnięciem praw przysługujących zmarłemu. Wchodzą one do spadku, rozumianego jako ogół praw i obowiązków przechodzących ze spadkodawcy na spadkobiercę lub kilku spadkobierców. Dziedziczenie natomiast to przejście na skutek śmierci praw do spadku na uprawnione osoby. Warto przy tym dodać, że dziedziczenie może nastąpić na podstawie testamentu albo zgodnie z regułami ustawowymi.

Prowadzenie postępowań

W ramach zleconej sprawy prowadzimy postępowanie kompleksowo, wspólnie z Klientem ustalając strategię działania. Pragniemy, aby w tych trudnych chwilach Klient nie musiał koncentrować się na formalnościach, jak na przykład kontrolowanie terminów sądowych. Na każdym etapie pomocy prawnej dokładamy wszelkich starań, by zaproponować najkorzystniejsze rozwiązanie danego problemu, w tym celu:

 • pomagamy skompletować wszelkie potrzebne dokumenty,
 • zapewniamy reprezentację w postępowaniach przed sądem;
 • udzielamy ustnych porad prawnych,
 • tłumaczymy istotne kwestie, między innymi te związane z odpowiedzialnością za długi spadkowe,
 • na bieżąco informujemy o postępach w sprawie, dzięki czemu Klient, mając stały dostęp do dotyczących jego sprawy dokumentów, zachowuje pełną kontrolę nad procesem.
Zapraszamy do kontaktu wszystkich szukających profesjonalnego i sprawdzonego wsparcia prawnego..
Zajmując się od lat prawem spadkowym, wielokrotnie prowadziliśmy sprawy o zachowek lub dział spadku. Gwarantujemy profesjonalną pomoc prawną, dzięki której będą mogli Państwo bezproblemowo przejść przez trudne postępowanie spadkowe.

Prawo spadkowe - artykuły i porady

Dział spadku po rodzicach

Wiele osób staje przed dylematem, jak przeprowadzić dział spadku po rodzicach. Zgodnie z art. 1035 Kodeksu cywilnego „jeżeli spadek przypada kilku spadkobiercom, do wspólności majątku spadkowego stosuje się przepisy o współwłasności w częściach ułamkowych”. Taki zapis oznacza, że do czasu zniesienia takiej współwłasności lub dokonania działu spadku spadkobiercy są współwłaścicielami rzeczy oraz praw wchodzących w skład spadku. Zgodnie z art. 1037 Kodeksu … Kontynuuj…

Podział spadku – Brak porozumienia między spadkobiercami

W wielu wypadkach spadkobiercy bez problemu dochodzą do porozumienia, nie mając problemu ze sposobem podziału spadku. Nie zawsze otrzymanie spadku oznacza jedynie benefity. Czasami korzyści majątkowe przyćmione są nieporozumieniami czy wręcz waśnią między spadkobiercami. Jeśli nie dojdzie między nimi do porozumienia, wówczas konieczny jest podział spadku. Ogólne zasady działu spadku określa prawo, jednak nie istnieje … Kontynuuj…

Przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza

Możliwe są trzy decyzje, jakie może podjąć spadkobierca odnośnie spadku: przyjęcie spadku bez ograniczenia odpowiedzialności za długi czyli przyjęcie proste przyjęcie spadku z ograniczeniem tej odpowiedzialności czyli przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza odrzucenie spadku Proste przyjęcie spadku albo przyjęcie z dobrodziejstwem inwentarza można nastąpić przez złożenie oświadczenia przed notariuszem albo w sądzie rejonowym, pod który … Kontynuuj…

Pomożemy w tej trudnej chwili

Skorzystaj z pomocy skutecznych prawników o wysokim poziomie empatii.
Szybka pomoc - zostaw dane

Szybka pomoc - zostaw dane