Potknięcia i poślizgnięcia

Dochodzenie odszkodowań za potknięcia i poślizgnięcia

Życie jest nieprzewidywalne i tak naprawdę w każdą pogodę oraz w każdym miejscu można się przewrócić czy poślizgnąć. Skutkuje to urazami ciała, często dość poważnymi. Dlatego trzeba wtedy domagać się odszkodowania (m.in. za uszczerbek na zdrowiu).

Odszkodowanie za potknięcia i poślizgnięcia

Takie drobne wypadki zdarzają się z powodu dziury w chodniku, krzywej podłogi czy śliskiej nawierzchni. W ich wyniku niejednokrotnie dochodzi do obrażeń, które prowadzą do problemów z poruszaniem się oraz niezdolnością do wykonywania pracy. Czasami zdarza się też tak, że coś co na początku wygląda niezbyt groźnie, przeradza się w poważny uraz. Niejednokrotnie ma to więc skutki fizyczne, ale i psychiczne (kiedy człowiek nie może pogodzić się ze swoim stanem). Szczególne problemy ze zdrowiem po upadku mogą występować u ludzi starszych, choć oczywiście po upadku bardzo często nie mogą się przed nimi uchronić także młodsze osoby. Dlatego też, każdy kto doznał upadku, może domagać się odszkodowania za poślizgnięcie czy potknięcie. Będzie to wtedy:

  • zwrot kosztów leczenia,
  • wypłata odszkodowania za utracony zarobek,
  • zadośćuczynienie za doznaną krzywdę.

Oczywiście najważniejsze jest, by znaleźć skuteczną reprezentację swoich racji, która pomoże uzyskać odszkodowanie dla osób poszkodowanych na skutek zaniedbań bezpieczeństwa w miejscach przeznaczonych do ruchu pieszego. Wtedy też można będzie uzyskać wysokie świadczenia za szkody, które spowodowane były np. złym stanem przyulicznych chodników, czy też brakiem zimowego oczyszczania dróg. Odszkodowanie za potknięcie albo poślizgnięcie można otrzymać po upadku na oblodzonym chodniku, mokrej posadzce w sklepie, a nawet na basenie.

Uzyskanie zadowalającego odszkodowania – kiedy można się o to ubiegać?

Chętnie pomożemy w uzyskaniu odszkodowania wszystkim tym, którzy zostali poszkodowani po potknięciu się, które było efektem niewłaściwego stanu utrzymania powierzchni (schodów, posadzki, chodnika), przez właściciela lub zarządcę danej nieruchomości czy terenu. Jeśli zaś chodzi o poślizgnięcia na chodniku, to warto wiedzieć o tym, że istnieje prawny obowiązek utrzymywania ich w czystości. Gmina więc musi sprzątać je ze śniegu, lodu, błota oraz innych zanieczyszczeń (szczególnie z chodników położonych wzdłuż nieruchomości). Jeśli te zadania nie zostały należycie wypełnione, to poszkodowany może dochodzić swoich praw – w rezultacie uzyskując należne mu za upadek odszkodowanie. Za szkodę (w tym wypadku upadek) zawsze będzie odpowiadać ten, którego zaniechanie w działaniach doprowadziło do postania tejże szkody. Jej naprawienie (zapewnienie odszkodowania), jest obowiązkowe wtedy, gdy łącznie zaistnieją trzy przesłanki:

  1. W zdarzeniu wystąpiła szkoda (jak np. złamanie kości).
  2. Szkoda wywołana była określonym zaniechaniem (poślizgnięcie nastąpiło na nieodśnieżonym chodniku).
  3. Istnieje związek pomiędzy powstałą szkodą a działaniem (bądź zaniechaniem), z którym związany jest obowiązek odszkodowawczy (zobowiązany podmiot nie oczyścił chodnika).

Co ważne, odszkodowanie za poślizgnięcia i potknięcia można uzyskać także po wypadkach w obiektach użyteczności publicznej (takich jak sklepy i galerie handlowe). Mogą być one bowiem wynikiem braku staranności w utrzymaniu czystości, ale też wadliwego skonstruowania podestów czy schodów. Wszystkie osoby, które nie są pewne tego, czy należy się im odszkodowanie, powinny skontaktować się z odpowiednim reprezentantem i wtedy sprawa zostanie zweryfikowana.

Szybka pomoc - zostaw dane

Szybka pomoc - zostaw dane