ROZWÓD
Rozwód - czy wystarczy tylko pozew, aby się rozwieść?
01.
uczuciowej
02.
fizycznej
03.
gospodarczej
Spełnienie tych przesłanek powinno być wskazane już w pozwie, tym niemniej w toku szczegółowego przesłuchania małżonków i prowadzenia ewentualnego postępowania dowodowego sąd ma obowiązek ustalić, czy rzeczywiście one występują, w przeciwnym wypadku brak podstaw do orzeczenia rozwodu.
Jednak nawet w sytuacji wystąpienia tych trzech przesłanek łącznie, sąd może odmówić rozwodu, gdy:
- z pozwem wystąpił wyłącznie winny rozpadu małżeństwa małżonek, a drugi z małżonków nie wyraża zgody na rozwód, przy czym odmowa zgody na rozwód nie jest w danych okolicznościach sprzeczna z zasadami współżycia społecznego,
- na skutek rozwodu miałoby ucierpieć dobro wspólnych małoletnich dzieci,
- orzeczenie rozwodu jest sprzeczne z zasadami współżycia społecznego.
Czy można przeprowadzić sprawę rozwodową sprawnie i szybko?
To niestety ale zależy zawsze od okoliczności konkretnej sprawy. Oczywiście najlepsza sytuacja to taka, gdy obydwoje małżonkowie zgadzają się co do wszystkich aspektów związanych z rozwodem.
No właśnie, co to są te wszystkie aspekty związane z rozwodem, które niestety ale muszą być uregulowane zgodnie z kodeksem rodzinnym i opiekuńczym w wyroku rozwodowym, jest to:
- wina rozkładu pożycia jednego albo obojga małżonków; wyłącznie na zgodny wniosek stron sąd odstępuje od orzekania o winie;
- władza rodzicielska nad wspólnymi małoletnimi dziećmi obojga małżonków i miejsce ich pobytu;
- zasady ponoszenia kosztów utrzymania małoletnich dzieci;
- kontakty rodziców z dzieckiem; o utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem sąd nie orzeka jednak na zgodny wniosek stron;
- sposób korzystania z mieszkania, o ile małżonkowie zajmują wspólne mieszkanie i jest taka konieczność.
W toku procesu rozwodowego sąd może, na wniosek którejkolwiek ze stron rozstrzygać dodatkowo o:
- eksmisji jednego z małżonków;
- alimentach na rzecz małżonka, który nie jest wyłącznie winny za rozpad małżeństwa, a rozwód pociąga za sobą istotne pogorszenie jego sytuacji majątkowej;
W ramach zleconej sprawy:
Wnosimy pozwy
Wnosimy pozwy o rozwód (z wyłącznej winy jednej ze stron lub bez orzekania o winie),
Odpowiedzi na pozew
Składamy odpowiedzi na pozew w jak najszybszym czasie
Zastępstwo procesowe
Zapewniamy zastępstwo procesowe w sądzie
Alimenty
Pomagamy uzyskać alimenty od współmałżonka już w trakcie sprawy sądowej – jeszcze przed wydaniem wyroku
Dołączamy do toczących się postępowań
Jeśli zachodzi taka potrzeba, wstępujemy do już toczącego się postępowania sądowego
Prowadzimy negocjacje przedsądowe
Prowadzimy negocjacje przedsądowe między małżonkami w zakresie wszelkich konsekwencji prawnych rozwodu
Na zgodny wniosek stron sąd może dokonać podziału majątku wspólnego, ale tylko, gdy przeprowadzenie tego podziału nie spowoduje nadmiernej zwłoki w postępowaniu.
Jak widać, o części spraw sąd będzie rozstrzygał z urzędu, a o pozostałą część musi zadbać małżonek zainteresowany.
O czym zatem warto dodatkowo pamiętać skoro w ślad za rozwodem co do zasady idzie konieczność podziału majątku wspólnego małżonków?
Najważniejsza rzecz, to moment ustania wspólności majątkowej. Jeżeli żaden z małżonków nie podejmie inicjatywy, jest to moment uprawomocnienia się wyroku rozwodowego. W niektórych jednak przypadkach, dla jednego z małżonków ważne jest, aby ten moment nastąpił jednak wcześniej np. jeżeli jeden z małżonków zaciągał długi bez wiedzy i zgody drugiego małżonka, koniecznym jest ochrona tego drugiego małżonka przed ewentualnymi wierzycielami. W grę wchodzą także często kwestie związane z rozliczaniem nakładów na majątek wspólny lub osobisty jednego z małżonków. W takich przypadkach koniecznym jest wytoczenie powództwa o ustanowienie rozdzielności majątkowej z datą wsteczną, co istotne musi to nastąpić przed uprawomocnieniem się wyroku rozwodowego.
Często Klienci twierdzą „rozwód – prosta sprawa, sam sobie poradzę„, a po wyroku mają poczucie, że zostali skrzywdzeni, że sąd ich oszukał. No cóż, nieznajomość prawa nikogo nie usprawiedliwia. Sprawy rozwodowe często są bardziej skomplikowane niż nam się wydaje, a czasami niczego nieświadomi Klienci sami je komplikują, przykład:
Pani chce się sprawnie rozwieść, w zasadzie to nie zależy jej na orzekaniu o winie, ale boi się, że po rozwodzie małżonek będzie mógł żądać alimentów.
Kwestia alimentów często jest przez Klientów błędnie interpretowana, ponieważ kodeks rodzinny i opiekuńczy przewiduje dwa rodzaje alimentów:
- z tytułu istotnego pogorszenia sytuacji majątkowej w związku z rozwodem;
- z tytułu niedostatku.
Rodzaj alimentów uzależniony jest jednak od rodzaju winy, jaką sąd orzeknie, a może:
- nie orzekać wcale, na wniosek małżonków;
- orzec winę obojga małżonków;
- orzec winę wyłączna jednego z małżonków.
W opisanej sytuacji owszem, małżonek będzie mógł żądać alimentów, ale wyłącznie w sytuacji wystąpienia niedostatku, przy czym obowiązek dostarczania środków utrzymania rozwiedzionemu małżonkowi przez męża (żonę), który nie został uznany za winnego rozkładu pożycia, wygasa po upływie 5 lat od orzeczenia rozwodu. Jednak wówczas, gdy zachodzą jakieś wyjątkowe okoliczności, sąd na żądanie uprawnionego może ten termin pięcioletni przedłużyć.
Istotne jest także to, że niedostatek to określone okoliczności – sytuacja finansowa, zarobkowa i zdrowotna uprawnionego, które muszą uzasadniać żądanie tych alimentów. Sam fakt braku pieniędzy nie przesądza o niedostatku.
Alimenty z tytułu istotnego pogorszenia zasądza się wyłącznie w sytuacji orzeczenia winy jednego z małżonków, przy spełnieniu oczywiści dodatkowych przesłanek. Alimenty z tytułu niedostatku przysługują zarówno przy braku orzekania o winie, jak i przy winie obojga stron, przy spełnieniu oczywiści dodatkowych przesłanek.
Dlaczego warto skorzystać z pomocy prawnika przy rozwodzie?
Nasza kancelaria wie, że każdy rozwód wiąże się z silnymi emocjami i stresem, a przede wszystkim z rozwodem związane są różne aspekty prawne, o których należy pamiętać przy formułowaniu roszczeń. Już na etapie prowadzenia procesu należy pamiętać, że w ślad za rozwodem idzie konieczność przeprowadzenia podziału majątku. Często przy rozwodach spotykany jest brak porozumienia w kwasji rozstania między małżonkami oraz majątku. Niestety, to nie sprzyja racjonalnemu postępowaniu, a tym bardziej samodzielnemu prowadzeniu sprawy rozwodowej przed sądem. Dlatego pomoc profesjonalisty, który patrzy na sprawę z dystansem ułatwia przejście przez cały proces sprawy rozwodowej.
Nasza kancelaria posiada duże doświadczenie procesowe w sprawach o orzeczenie rozwodu, zasądzenie alimentów oraz podział majątku po rozwodzie. Klient może liczyć na kompleksowe wsparcie z naszej strony już od momentu pojawienia się decyzji o wniesieniu pozwu o rozwód. Nasi specjaliści wyjaśnią wszystkie niejasności i niezrozumiałe aspekty postępowania, jak również podpowiedzą jakie należy podjąć czynności zmierzające do przygotowania się do sprawy o podział majątku z korzyścią dla Klienta.
Pomożemy państwu w skompletowaniu niezbędnych dokumentów, złożeniu ich oraz bezstronnego spojrzenia na całość sprawy.